[ Filip Graliński ] [ dydaktyka ] [ NIF250 ]

dydaktyka

Narzędzia Informatyki 250

zajęcia I – 10 marca 2006

(La)TeX

TeX to system składu tekstu stworzony przez Donalda E. Knutha, z kolei LaTeX to zestaw makr i szablonów ułatwiających korzystanie z systemu TeX. LaTeX jest powszechnie używany do pisania prac naukowych.

bibliografia

prosty przykładowy plik dla LaTeX-a

\documentclass{article}[12pt]
\usepackage[cp1250]{inputenc}
\usepackage[OT4]{fontenc}

\begin{document}
Witaj świecie!

Zażółć gęślą myźń.
\end{document}

jak redagować plik LaTeX-owy?

Plik źródłowy dla LaTeX-a jest zwykłym plikiem tekstowym, może zatem być redagowany przy użyciu dowolnego edytora tekstu.

Istnieją edytory przeznaczone specjalnie dla LaTeX-a. Przykładem takiego programu jest TeXnicCenter, który dostępny jest na komputerach wydziałowych. TeXnicCenter jest programem darmowym.

Uwaga: TeXnicCenter do działania potrzebuje dystrybucji LaTeX-a, np. MiKTeX w systemie Windows, patrz Szybka instalacja MiKTeX dla polskich użytkowników.

TeXnicCenter znajduje się w menu Programs | TeXnicCenter | TeXnicCenter.

jak uruchomić TeXnicCenter?

Główną częścią okna aplikacji jest okno edycyjne, w którym wpisujemy kod źródłowy dokumentu.

Aby wygenerować plik docelowy (plik DVI, PS bądź PDF), należy wybrać polecenie Build | Current File | Build Output (skrót klawiaturowy: Ctrl+F7). Jeśli plik źródłowy zawiera błędy, w oknie u dołu ekranu pojawią się stosowne informacje.

jak wygenerować plik docelowy?

Aby obejrzeć plik docelowy, należy wybrać polecenie Build | View Output (skrót klawiaturowy: F5). Na przykład, jeśli plikiem docelowym jest plik PS, zostanie otwarta przeglądarka plików PostScript.

jak obejrzeć plik docelowy?

Aby ustalić, jakie pliki docelowe mają być generowane, należy wybrać polecenie Build | Define Output Profiles... (skrót klawiaturowy: Alt+F7).

jak ustalić rodzaj plików docelowych?

ćwiczenie

Skompilować podany wyżej plik źródłowy do pliku DVI, PS i PDF.

omawiane zagadnienia

zadanie na zaliczenie

Spisać w LaTeX-u dowód wybranego przez siebie twierdzenia matematycznego. Osoby o parzystym numerze indeksu wybierają twierdzenie z analizy, osoby o nieparzystym numerze indeksu — twierdzenie z algebry.

Dowód powinien zajmować od jednej do półtorej strony A4. Dowodowi mogą (ale nie muszą) towarzyszyć: wstęp, lematy, wnioski. Rozwiązanie należy dostarczyć w postaci plików: TEX (kod źródłowy), DVI, PS i PDF.

Do zdobycia 8 punktów. Oceniana będzie poprawność składniowa, prawidłowe zastosowanie elementów LaTeX-a, stopień komplikacji równań, poprawność typograficzna, estetyka, oryginalność. Ewentualne błędy merytoryczne (matematyczne) w dowodzie nie będą wpływały na punktację.

Termin oddania zadania mija 19 maja 2006. Za wykonanie zadania przed 28 kwietnia 2006 – +2 punkty. Za zdanie zadania po 19 maja 2006 i do 1 czerwca 2006 – -2 punkty. Za próbę zdania zadania po 1 czerwca 2006 – -9999 punktów. Za wykonanie dowodu twierdzenia, którego do 19 maja 2006 nie wybrał żaden inny student – +1 punkt.

Patrz także godziny dyżurów, podczas których można zaliczać zadanie.

Valid HTML 4.01 Strict

data ostatniej modyfikacji tej strony: 01-06-2006 09:42